Home | Details of IETE Awards | |
ANNOUNCEMENT OF THE AWARDEES OF IETE AWARDS-2014 | ||
(A) IETE MAIN AWARDS - 2014
IETE - Ram Lal Wadhwa Award
Awardee: Dr Lalit Kumar, DRDO, Bangalore
IETE - Hari Ramji Toshniwal Award
Awardee: Dr Sanjeev Kumar, CSIO, Chandigarh
IETE-Bimal Bose Award
Awardee: None
IETE - Lal C Verman Award
Awardee: Shri Pranav Prakash Singh, SAC, ISRO, Ahmedbad
IETE –IRSI (83) (Main & Young Scientist Award)
Awardee yet to be decided
IETE-Prof SVC Aiya Memorial Award
Awardee: None
IETE - Prof S N Mitra Memorial Award
Awardee: Dr Goutam Chattopadhyay, NASA, USA
IETE - B V Baliga Memorial Award
Awardee: Dr Vijay Tulashiram Ingole, Prof Ram Meghe Institute of Technology & Research, Amravati
IETE - N V Gadadhar Memorial Award
Awardee: Dr Kandarpa Kumar Sarma, Guwahati University
IETE – CEOT (94) Award (Biennial)
Awardee: Dr Ram Sevak Singh, NIT, Kurukshetra
IETE-B R Batra Memorial Award
Awardee: None
IETE- R S Khandpur Award
Awardee: None
IETE – Brig M L Anand Award
Awardee: Dr M S Ali, Prof Ram Meghe College of Engg and Management, Amravati
IETE - Biman Behari Sen Memorial Award
Awardee: Dr Sudip Misra, IIT Kharagpur
IETE-Life Time Achievements Award
Awardee: Prof B L Deekshatulu
IETE-Smt Manorama Rathore Memorial Award
Awardee: None
IETE- Smt Ranjana Pal Memorial Award
Awardee: Dr Kamla Prasan Ray, Sameer, IIT Bombay
IETE - Prof K Sreenivasan Memorial Award
Awardee: Dr S Malarvizhi, HoD,
Dept of E&C, SRM Univesity, Chennai
IETE - Smt Triveni Devi Gupta Memorial Award
Awardee: Smt Geeta Varadan, Director, ADRIN, Secunderabad
IETE - Technomedia Award For Young Women In Engineering
(announced by WEEC only for the year 2014)
Awardee: Mrs. Leena Bokil
(B) IETE CORPORATE AWARDS - 2014
IETE-Corporate Award for Performance in Development of Software
Awardee: NEOSILICA Technologies Pvt, Hyderabad
IETE Corporate Award for Performance in Electronic Instruments and Instrumentation
Awardee: Komoline Aerospace Ltd, Ahmedabad
IETE–Corporate Award for Performance in Computer & Telecommunication Systems
Awardee: None
(C ) IETE BEST PAPER AWARDS - 2014
Awards |
Nomination Approved |
IETE SK Mitra Memorial Award |
Nitin Khanna and Aditya K. Jagannatham,for Optimal Frame Rate Allocation and Quantizer Selection for Unicast and Multicast Wireless Scalable Video Communication, Jan-Feb 2013, JR, Article No 28_12 |
IETE J C Bose Memorial Award |
P. Karuppanan and Kamala Kanta Mahapatra for Digital Non‑linear Controller‑ based Active Power Filter for Harmonic Compensation, Jul-Aug 2013, JR, Article No 60_12 |
IETE M N Saha Memorial Award |
Han Xiong and Jing-Song Hong for A Wideband Endfire Directional Microstrip Antenna with Metamaterials, Mar-Apr 2013, JR, Article No 156_12 |
IETE K S Krishnan Memorial Award |
Jie Jin and Kui Fu for An Ultra‑low‑power Integrated RF Receiver for Multi‑standard Wireless Applications, Jul-Aug 2013, JR Article No 167_12 |
IETE CDIL Award for Industry
|
B. Vibishna, K.S. Beenamole and Anil Kumar Singh, for Understanding Single‑ Event Effects in FPGA for Avionic System Design , Nov-Dec 2013, TR, Article No 77_13 |
IETE Gowri Memorial Award |
Samer Atawneh, Ammar Almomani and Putra Sumari for Steganography in Digital Images: Common Approaches and Tools , Jul-Aug 2013, TR, Article No 689_12 |
TWO Students’ Journal Award
|
P Hari Krishna Prasad, for Bipolar Multiplexed Pulse Width Modulation , Jan-Jun 2013, JE, Article No 2_08 |
N M Siva Mangai,for Built in Self Repair Architecture for SRAM using Redundancy Logic , Jan-Jun 2013, JE, Article No 33_10 |
1. Subramanian
Thyagaraja Award for securing the highest percentage with 6.5
GPA and above marks and completing Part 1 of Section A in one attempt without
exemptions.
Dec 2013
Computer Science Stream 7.4 204989 Singam Setty Anil Kumar
2. AMIETE Council Award-I for securing the highest percentage with 6.5 GPA and above marks and completing Part-II of Section A in one attempt without exemptions.
Electronics & Telecom Stream 6.83 231592 Haobam Pramod Kumar Singh
Electronics & Telecom Stream 7.00 234319 Kshetrimayum Jasma Devi
3. AMIETE Council Award-II for securing the highest percentage with 6.5 GPA and above marks and completing Part 1 of Section B in one attempt without exemptions.
Electronics & Telecom Stream 7.59 221263 Sanjana P
Information Technology (IT) Stream 7.79 218094 Huidrom Dinachandra Singh
7.79 230001 Nameirakpam Debendra Singh
Dec
2013
Electronics
& Telecom Stream 7.20 231592 Haobam Pramod Kumar
Singh
Computer Science Stream 6.79 210462 Ashutosh Kumar
4. AMIETE Council Award-III for securing the highest percentage with 6.5 GPA and above marks and completing Part II of Section B (except project) in one attempt without exemptions.
Electronics & Telecom Stream 7.75 210439 Asif Ali Khan
Electronics & Telecom Stream 8.0 128546 K Ratheesh Kumar
Information Technology (IT) Stream 8.25 230001 Nameirakpam Debendra Singh
5. Smt Radhabai Kapre Gold Medal Award for securing the highest percentage with 6.5 CGPA and above marks and completing AMIETE in 4 years without exemptions.
Electronics & Telecom Stream 8.51 215714 Dharmendra Kumar
Computer Science Stream 8.44 212263 Saurabh Yadav
Information Technology (IT) Stream 7.37 212586 Anil Kumar
Electronics & Telecom Stream 8.22 223419 Bhanu Kumar A
Computer Science Stream 8.33 216099 Bhawna
Information Technology (IT) Stream 7.88 218094 Huidrom Dinachandra Singh
6. Hari Mohan Memorial Award to a girl student securing the highest percentage with 9 GPA and above marks in both the mathematics papers of ET, CS & IT streams of the AMIETE examinations conducted in the first year (Jun & Dec exams) of her registration with IETE.
Electronics & Telecom Stream 10 231591 Nongmaithem Tabasana Devi
Computer Science Stream 10 231636 Saramgthem Somi Chanu
Information Technology (IT) Stream 10 231644 Judy Tingnamai
10 231645 M Kaovala Rong
Electronics & Telecom Stream 10 234319 Kshetrimayum Jasma Devi
7. AMIETE – Gopal M Dandekar Memorial Award to a girl student securing the highest percentage with 6.5 CGPA and above marks and completing AMIETE (considering ET, CS & IT streams of current Jun and pervious Dec exams together) in four years without any exemptions.
June 2013
Computer Science Stream 8.03 214235 Rajeshi
1. DIPIETE Council Prize-I for securing the highest percentage with 6.5 GPA and above marks and completing Part 1 of Section A in one attempt without any exemptions.
Electronics & Telecom Stream 6.5 232912 Sanjna S
Computer Science Stream 8.25 233235 Nayana G
8.25 233010 Jasina N V
Electronics & Telecom Stream 8.25 235522 Peramsetty Sudhakar
2. DIPIETE Council Prize-II for securing the highest percentage with 6.5 GPA and above marks and completing Part-II of Section A in one attempt without any exemptions.
Electronics & Telecom Stream 7.75 231293 Jinitha A
Computer Science Stream 8.25 229824 Anumol M J
Dec 2013
Electronics & Telecom Stream 7.5 227090 P Saranya
Computer Science Stream 8.5 233010 Jaisna N V
3. DIPIETE Council Prize-III for securing the highest percentage with 6.5 GPA and above marks and completing Part I of Section B in one attempt without any exemptions.
Computer Science Stream 7.0 229107 Sinuja K
Computer Science Stream 8.5 212389 Dhrubojit Gogoi
4. DIPIETE Council Prize –IV for securing the highest percentage with 6.5 GPA and above marks and completing Part-II of Section B in one attempt without any exemptions
Electronics & Telecom Stream 8.0 221965 Saranya Swamidas P
Computer Science Stream 7.6 221510 Deepak Ranga
Electronics & Telecom Stream 8.66 227296 R Vijayan
Computer Science Stream 7.0 229014 Mufeeda T K
7.0 229030 Renju Prem A
5. DIPIETE Council Prize-V for securing the highest percentage with 6.5 CGPA and above marks and completing DIPIETE in 3 years without any exemptions.
Electronics & Telecom Stream 8.09 220528 Joginder Pal
Computer Science Stream 8.14 221872 Sooraj S
Electronics & Telecom Stream 7.95 222625 Najum S
Computer Science Stream 7.57 222631 Pinki Kumari
6. DIPIETE – Gopal M Dandekar Memorial Award to a girl student for securing the highest percentage with 6.5 CGPA and above marks and completing DIPIETE (considering ET & CS streams of current June and previous Dec exams together) in three years without any exemptions.
June 2013
Computer Science Stream 8.09 221723 Sreesha M
IETE-NATIONAL
TECHNICAL PAPER CONTEST (NTPC-2014)
RESULTS
Position |
Name |
Title of the Paper |
First |
Mohammed Ismail |
Weed Removal Robot- A Firebird V Overview |
Second |
M Preethi J Nivetha
|
Quality Evaluation of Wheat using Microwaves |
Third |
P Sarath Kumar, S Thalavai Shanmuga Balaji |
Real Time Auditorium Power Supply Control Using Image Processing |